دشت اردبیل ۶۳۲ میلیون متر مکعب کسری آب دارد

دشت اردبیل ۶۳۲ میلیون متر مکعب کسری آب دارد

مدیر امور منابع آب شهرستان اردبیل گفت: با کاهش سالانه ۲۵ سانتیمتر از سطح منابع آبی زیرزمینی در حال حاضر دشت اردبیل با ۶۳۲ میلیون متر مکعب کسری آب روبه‌رو است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، سلامت عزیزی ظهر امروز در جلسه ستاد مدیریت و راهبری اقتصاد مقاومتی شهرستان اردبیل اظهار داشت: انسداد چاه‌های غیرمجاز در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور در دستور کار قرار گرفته که این امر در شهرستان اردبیل نیز با جدیت دنبال می‌شود.

وی از ارائه اخطار به 110 چاه غیرمجاز برای خودداری از مصرف بی‌رویه آب‌های زیرزمینی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه برس شهرستانی در رابطه با انسداد و پر کردن چاه‌های غیرمجاز در شهرستان اردبیل 30 حلقه تعیین شده بود، تاکنون 20 حلقه چاه در این زمینه پر شده و در زمینه باقیمانده آنها نیز اقدام خواهد شد.

مدیر امور منابع آب شهرستان اردبیل تصریح کرد: در کنار اقدام برای انسداد چاه‌های غیرمجار، 10 حلقه چاه نیز تقلیل منصوبات شده که با این اقدامات منابع آ‌ب‌های زیرزمینی شهرستان به میزان یک میلیون و 350 مترمکعب صرفه‌جویی شده که این میزان برابر با آب هفت سد کوچک است.

عزیزی با اشاره به نصب کنتورهای حجمی در چاه‌های آب افزود: چهار اکیپ گشت در راستای رصد تخلفات در حوزه آب در شهرستان اردبیل فعال بوده و دستگاه قضایی نیز در زمینه برخورد با متخلفان همکاری لازم را با این اداره داشته که این امر می‌تواند زمینه‌ساز تداوم اقدامات در این حوزه باشد.

مدیر امور منابع آب شهرستان اردبیل اظهار کرد: در حال حاضر در سطح استان اردبیل چهار هزار و 684 حلقه چاه دارای پروانه بهره‌برداری فعال بوده که از این تعداد 848 چا در حوزه شهرستان اردبیل است که در زمینه جلوگیری از اضافه برداشت آنها نیز نصب کنتورهای هوشمند در دستور کار است.

وی بیان کرد: با کاهش سالانه 25 سانتیمتر از سطح منابع آبی زیرزمینی در حال حاضر دشت اردبیل با 632 میلیون متر مکعب کسری آب روبه‌رو بوده که برای جبران این کسری برنامه 20 ساله تدوین شده و اجرای برنامه‌های انتقال بین‌‌حوزه‌ای آب نیز در این زمینه بررسی می‌شود تا بتوانیم این کسری را جبران کنیم.از سراسر وب
loading...
نظرات

ارسال نظر

نظرات بینندگان
انتشار یافته: 0